Akıllı Debriyaj Sistemi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Akıllı Debriyaj Sistemi Nedir?

0

Manuel vitesli araçlar için geliştirilmiş bir sistemdir. Akıllı debriyaj sistemi neredeyse on senedir piyasada var olan, teknolojik gelişmelerle birlikte günümüzde daha da kullanışlı bir hale getirilmiş sistemdir.

Temel olarak çalışma prensibini şu şekilde açıklayabiliriz:

Manuel vitesli araçlarda, montajı yapılarak kullanılan ve debriyaj sistemini otomatik hale getiren bir sistemdir. Sürücü araç sürme esnasında debriyaj pedalına basmaya ihtiyaç duymaz.

Son zamanlarda geliştirilen akıllı debriyaj sistemleri, aracın orijinalliğini bozmamaktadır!

Avantajları Nelerdir?

İlk olarak baskı balata ömrünü neredeyse iki katı artırır. Otomatiğe yakın sürüş keyfi sağlar ki bu da özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu noktalarda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sistemin herhangi bir bakım masrafı yoktur.

Akıllı debriyaj sistemlerinin ruhsata işletme zorunluluğu bulunmamaktadır!

Kullanıcıları bu sistemi kendi isteklerine göre değiştirebilir. Hazır sürüş modları da bulunduğu gibi dilenmesi durumunda kendi sürüş modunuzu da ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda debriyaj, baskı balata ya da vites ile ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkması durumunda kendiliğinden uyarı verir.

Alınan markaya bağlı olarak 100.000 kilometreye kadar garantisi bulunmaktadır. Şimdiye kadar çoğunlukla olumlu noktalarına değindik dilerseniz bir de olumsuz noktalarına ve akıllı debriyaj sistemi yorumları konusuna göz atalım.

Akıllı Debriyaj Taktıranlar

Akıllı debriyaj sistemi, manuelden otomatiğe kolay geçiş imkanı sağlamakta ve araç kullanımını kolaylaştırmaktadır. Kullanıcılarının bu sebeple büyük oranda olumlu yorum yaptığını da belirtmek isteriz.

Yalnız bazı araçlara uyumsuz olduğunu ve yeterli randımanda çalışmadığını da belirtmek gerekmektedir. Her ne kadar periyodik bakıma ihtiyaç duyulmadığının altı çizilmiş olsa da bazı araçlarda başka sorunları da tetikleyebilir.

Sorunları ve Bilinmeyenleri

Bir diğer handikabı ise bu sistemi ülkemizde kuran ve uygulayan marka sayısının fazla olmamasıdır. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ziyaret edeceğiniz alternatif adres sayısı da bu sebeple çok olmayacaktır.

Örneğin Totoya Coralla ve Aurislerin pek çok paketine bu sistem uyumlu olmamaktadır. Bunun dışında hali hazırda yeni bir sistem olmasından dolayı da test edilip uygulanmayan pek çok araç modeli bulunur. Özellikle mekanik araçlarda ciddi anlamda sorunlar çıkarmazken daha çok elektronik araçlarda sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Bu sebeple, akıllı debriyaj yorumlarında kendi aracınıza uygun olup olmadığını öğrenmeli ve detaylı bir şekilde yorumlarına göz atmalısınız. Aksi takdirde güvenilir olmayan bir marka ile boşuna tak – çıkar masrafına girmeniz söz konusu olabilir. Bizim tavsiyemiz ise, yazılı garanti ve teknik destek şartı ile kesinlikle denenebilir bir sistem gibi durmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir