[0] Sıfırdan PHP - PHP Nedir?

JustChargin

Çaylak Kullanıcı
Bordoklavyeli
10 Nis 2020
19
1
3
İstanbul
Sıfırdan PHP - PHP Nedir?


PHP, (açılımıyla söylemek gerekirse Hypertext Preprocessor – Üstünyazı Önişlemcisi) JavaScript ve Python gibi programlama dillerinin alt kümesidir. Aralarındaki fark ise PHP genellikle sunucu taraflı iletişim için kullanılırken JavaScript ise hem frontend hem de backend için kullanılır. Python ise sadece istemci tarafı yani backend için kullanılmaktadır.

Bu dil aslen Rasmus Lerdorf tarafından ana sayfasına gelen ziyaretçileri takip etmek için oluşturulmuştur. Popülerliği arttıktan sonra Lerdorf en sonunda PHP’yi açık kaynaklı bir proje olarak yayınlama kararı almıştır. Bu karar geliştiricilerin onu kullanmasına, düzeltmesine ve kodu geliştirmesine teşvik etmiştir. Böylece PHP, bugünlerde kullandığımız programlama diline dönüşmeyi başarmıştır. PHP her amaca uygun bir programlama dili olarak görülse de yaygın olarak web geliştirmek amaçlı kullanılmaktadır. En harika özelliklerinden biri olan HTML dosyalarına yerleştirilebilmesi web geliştiricilerinin PHP tercih etmesindeki büyük etkenlerden biridir.

PHP hakkında genel bir bilgi aldığımıza göre, sıfırdan PHP öğrenmeye başlayabiliriz. Bir sonraki dersimiz PHP kod bloklarını kullanmamız için yüklenmesi gereken programlarla ilgili olacaktır. Gösterdiğim programları ben de sizlerle beraber kullanıyor olacağım.
 

Benzer konular

Üst