Türkiye’de bir ilk: Yerli Framework
 1. Anasayfa
 2. Yazılım

Türkiye’de bir ilk: Yerli Framework

0

Yazılım sektörü gün geçtikçe dünyada daha da fazla önem kazanmaya ve talep görmeye devam ediyor. Bu durum ülkemizde de kendini hissettiriyor. Yazılım alanında en popüler ve karlı dallardan biri ise web sitesi geliştirme.

Web sitesi geliştirme, cazip bir seçenek olmasına rağmen, bu sektöre girmek ve kendinizi geliştirmek günümüzde oldukça zor ve karmaşık olabiliyor. Ancak, bu alana giriş yapmak veya kendinizi geliştirmek isteyenler için yerli bir çözüm mevcut.

Neos Yazılım Akademi öğrencileri, aldıkları eğitimin ardından yerli bir framework geliştirmeye başladılar. Bu framework’e geleceğin öğrencileri de katkı sağlayabilecek ve ondan faydalanabilecekler.

Neos Yazılım, 2020 yılından bu yana yazılım eğitimi alanında faaliyet göstermektedir ve İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yüz yüze veya uzaktan yazılım uzmanlığı eğitimi sunmaktadır. 2023’ün Haziran ayında ise yeni bir proje başlattılar.

Yerli Framework

Üstelik, Neos Yazılım, bu konuda bir ilke imza atmıştır. Yazılım uzmanlığı eğitimini tamamlayıp sektörel eğitime başlayan öğrenciler, dünyanın en popüler web framework’lerinden biri olan Bootstrap ve Tailwind gibi framework’lerine “yeni başlayanlar için daha anlaşılır” bir alternatif olan yerli framework NeoLabs’ı geliştiriyorlar.

Bu framework, açık kaynak olarak sektöre sunulacak ve sektöre katkı sağlamayı amaçlayacak. Yerli framework’ün önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması planlanmaktadır. Framework, ilk versiyonu yayınlandığında Neos Yazılım Akademi katılımcılarının geliştirmesine açık hale getirilecektir.

Bu sayede katılımcılar, henüz eğitim aşamasındayken büyük bir projede yer alma fırsatı ve deneyimini elde edebilecekler.

Peki Neos Yazılım Akademi, hangi avantajları sunuyor?

 Üniversite öğrencilerine eğitim sonrası staj imkânı sunmanın yanı sıra deneyim birikiminin bir araya geldiği bir ortam sunuyor. Akademide, katılımcıların eğitimi tamamlayan mezunlarla yüz yüze gelmeleri ve tanışmaları için olanaklar sunuluyor.

Bunun yanı sıra çalışanlara da avantajlar sunulmaktadır:

Yazılım sektöründe eğitim ve başarı, her alanda olduğu gibi eğitmenin niteliği ve yetkinliği ile doğru orantılıdır. Neos Yazılım Akademi, en nitelikli eğitmenlere sahip olmak üzere avantajlar sağlamaktadır.

2024 yılı için planlanan projeler kapsamında, eğitmen, eğitim danışmanı ve şube müdürü olarak görev alan personeller arasından öğrencilerin gelişimine en üst düzeyde katkı sağlayanların Avrupa’ya seyahatlerinin organize edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede çalışanların uluslararası bilişim fuarlarına katılmaları ve edindikleri bilgi ve deneyimleri öğrencilere aktarmaları hedeflenmektedir.

Bunun haricinde, öncelikle yabancı dil eğitimi olmak üzere, personellere pek çok konuda eğitim sunulması planlanmaktadır.

Ancak, unutulmaması gereken bir şey var: Neos Yazılım Akademi yetkilileri, öğrencileri sektörde doğru yönlendirmenin ve ticari kaygı taşımamanın önemini vurgulamaktadır. Pek çok mezunun başarılı kariyer fırsatlarına ulaştığı belirtilmektedir, ancak bu tür durumların “iş garantisi” olarak sunulmaması gerektiği ifade edilmektedir.

Neos Yazılım yöneticilerinin yaptıkları açıklamalar ise şu şekilde:

“Eğitimimiz ne kadar nitelikli olursa olsun, bir öğrencinin aylar süren bir eğitim sonunda hangi seviyeye ulaşacağı, çalışacağı kuruma uyum sağlayıp sağlayamayacağı öngörülemez. Bu nedenle, dünyanın önde gelen eğitim kurumları ve üniversitelerinin iş garantisi vermediği gibi, biz de böyle bir vaat vermiyoruz.

Bununla birlikte, iş garantisi yalnızca işkur kayıtlı özel istihdam ofisleri tarafından verilebilir. Verilen garantinin kapsamını ve çalışma koşullarını dikkatlice gözden geçirmek önemlidir. Biz Neos A.Ş olarak istihdam ofisi görevi üstlenmiyoruz. Odak noktamız, eğitim kalitesiyle öğrencilerimizi başarıya ulaştırmaktır.”

Neos Yazılım Akademi, yerli framework geliştirme ve nitelikli eğitim anlayışıyla sektörde öncü bir konumda yer alırken, öğrencilerine ve çalışanlarına sadece eğitim değil, aynı zamanda kariyerlerindeki ilerleme için de destek olmaya devam etmektedir. İlerleyen zamanlarda da sektördeki etkisini artırarak, yazılım alanında daha fazla yeniliğe ve gelişime öncülük etmeyi hedeflemektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir